Zgodnie z k.s.h. spółka akcyjna z chwilą wpisu do rejestru uzyskuje osobowość prawną, stając się podmiotem praw i obowiązków. Rzeczona osobowość prawna jest w nierozerwalny sposób związana z osobami prawnymi, ponieważ bez tego nie mogłaby ona istnieć. Osoby prawne, w tym spółki kapitałowe, wyróżniają się określonymi cechami mającymi fundamentalne znaczenie dla ich funkcjonowania w obrocie gospodarczym. Wśród tych cech przywołać należy m.in.: 1) posiadanie określonej struktury organizacyjnej; 2) funkcjonowanie za pośrednictwem organów oraz 3) dysponowanie konkretnym majątkiem 4) odrębną księgowość. Z perspektywy niniejszej sprawy kluczowy charakter mają właśnie 2 ostatnie z przywołanych cech. Majątek spółki stanowią wszelkie aktywa wnoszone do spółki jako wkład, a także te nabyte w toku działalności. Należy przyjąć, że majątek stanowią tylko aktywa, gdyż w art. 48 § 2 k.s.h. mowa jest o tym, że wkład wspólnika może polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki.

            Z majątkiem spółki akcyjnej wiążą się liczne obowiązki rachunkowe spółki, które w sposób oczywisty ją indywidualizują i czynią bytem ekonomicznie oddzielnym od innych spółek, nawet tych znajdujących się w jednej grupie kapitałowej. Podstawowy obowiązek nałożony na spółki ustanawia Ustawa o rachunkowości, która obliguje m.in. spółki akcyjne do sporządzenia sprawozdania z działalności jednostki w terminie sporządzenia sprawozdania finansowego. Z uwagi na to, iż podlega ono sprawdzeniu przez biegłego rewidenta pod kątem kompletności informacji oraz ich zgodności z danymi wykazywanymi w sprawozdaniu finansowym, sprawozdanie z działalności należy sporządzić w terminie 3 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego. Każde sprawozdanie zawiera rachunek zysków i strat, czyli zestawienie wszelkich operacji finansowych realizowanych w danym okresie. Wobec tego przyjąć należy, że konsolidacja zysków i strat na poziomie spółki dominującej jest niezależna od rachunków finansowych poszczególnych spółek znajdujących się w zależności właścicielskiej. Przyjąć zatem należy, że interes grupy spółek nie ma prymatu nad interesem spółki zależnej. Pozostaje ona autonomiczną osobą prawną i jako taka posiada indywidualny interes. Interes grupy może być realizowany, jeżeli nie sprzeciwia się interesowi spółki, a relacja między tymi dwoma interesami powinna być ujmowana w kategoriach ich równoważenia, a nie ich całkowitego podporządkowania.

            Spółka akcyjna istnieje jako byt odrębny względem innych spółek z tej samej grupy kapitałowej, z własnym majątkiem, z własnymi obowiązkami finansowymi. Między spółkami również nie ma jakiejkolwiek zależności osobowej, co wiąże się z tym, że każdy z członków zarządu danej spółki jest odpowiedzialny tylko i wyłącznie za reprezentowaną przez siebie spółkę, w tym także za jej aspekty finansowe (brak tzw. „unii personalnej”).

Potrzebujesz pomocy w sprawie dotyczącej praw spółek handlowych?

Napisz do nas! Sprawy dotyczące praw spółek handlowych nie należą do kategorii najprostszych, stąd warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.