Czym jest obowiązek alimentacyjny?
Obowiązek alimentacyjny każdego z rodziców znajduje swoją podstawę prawną w art. 133 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie. Wynika z tego, że ich zadaniem jest zapewnienie dziecku bieżących środków trzymania. W konsekwencji alimenty sąd zasądzając alimenty, zasądza je na przyszłość – czyli od dnia wskazanego w pozwie.
Co to jest roszczenie regresowe?
Jednakże, nie można zapominać o tym, że osobie ubiegającej się o alimenty na rzecz małoletniego przysługuje tzw. roszczenie regresowe, a więc roszczenie o alimenty wstecz.
Są dwie sytuacje, w których możemy żądać zasądzenia alimentów wstecz za wskazany okres.
Pierwsza to taka, na którą wskazuje art. 137 §2 krio czyli sytuacja, w której istnieją niezaspokojone potrzeby uprawnionego z czasu przed wniesieniem powództwa o alimenty.
Druga, sformułowana w art. 140 krio, to taka, w której osoba, która dostarcza drugiemu środków utrzymania lub wychowania nie będąc do tego zobowiązana albo będąc zobowiązana z tego powodu, że uzyskanie na czas świadczeń alimentacyjnych od osoby zobowiązanej w bliższej lub tej samej kolejności byłoby dla uprawnionego niemożliwe, lub połączone z nadmiernymi trudnościami. W takiej sytuacji osoba ta może żądać zwrotu od osoby, która powinna była te świadczenie spełnić.
Do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka zobowiązani są oboje rodzice. Co za tym idzie, to rodzicowi, który samodzielnie utrzymywał dziecko ponad jego obowiązek alimentacyjny przysługuje roszczenie regresowe względem drugiego rodzica.
W tym miejscu należy jednak zawsze że świadczenie alimentacyjne jest świadczeniem okresowym, które zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego przedawnia się z upływem 3 lat. Innymi słowy, alimentów wstecz można żądać maksymalnie za okres 3 lat.
Podsumowując, kiedy możemy żądać zasądzenia alimentów wstecz?
Alimentów wstecz można żądać jeśli istnieją niezaspokojone potrzeby dziecka z czasów przed wniesieniem powództwa o alimenty bądź gdy jeden z rodziców zaspokoił je ponad swój obowiązek (czyli inaczej mówiąc w części, którzy przypadała na obowiązek alimentacyjny drugiego rodzica), i było to połączone z nadmiernymi trudnościami czyli na przykład musiał w tym celu zaciągnąć zobowiązanie. Mowa tutaj o na przykład uzasadnionych kosztach leczenia czy opłacenia zajęć dodatkowych, na które uczęszcza małoletni. Nierzadko zdarza się, że są to zobowiązania do tej pory nieuregulowane np. czesne za żłobek.
Należy pamiętać, że żądaniu alimentów wstecz musi towarzyszyć odpowiednie uzasadnienie. Wskazanie samego faktu, że rodzic, z którym dziecko mieszkało zaspokajał wszystkie potrzeby dziecka samodzielnie nie jest podstawą do zasądzenia alimentów wstecz i sąd taki pozew oddali.
W pozwie więc w pierwszej kolejności należy wskazać m.in. jakie wydatki zostały poniesione na dziecku celem zaspokojenia jego usprawiedliwionych potrzeb (tj. m.in. zakupy żywnościowe, ubrania, zakupy związane z jego edukacją szkolną, zajęcia dodatkowe, wakacje, realizacja hobby). Drugim niezbędnym elementem jest wykazanie „możliwości zarobkowych i majątkowych obojga rodziców”. Sąd weźmie więc pod uwagę zdolność do pracy i do zarobkowania dłużnika alimentacyjnego. Innymi słowy zbada, czy pozwany był w stanie płacić alimenty czy niewywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego było niezależne od niego.
Potrzebujesz pomocy w sprawie alimentów?
Napisz do nas! Takie sprawy rzadko kiedy są proste, a skonstruowanie skutecznego pozwu wymaga czasu i doświadczenia. Skorzystanie z naszej pomocy zapewni Ci wsparcie na każdym etapie postępowania zarówno w sprawie o alimenty jak i podczas procesu o roszczenie regresowe.